تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

ویدئوی انگیزشی

ورود

صفحات جداگانه

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 72
 • کل نظرات : 17
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 3
 • تعداد اعضا : 203
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 252
 • بازديد ديروز : 353
 • بازديد ماه : 8,004
 • بازديد سال : 56,284
 • بازديد کلي : 686,087
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 35.173.42.124
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

همراه شما هستیم

www.gamenov.ir

آخرین ارسالی های انجمن

دانش آموز علوم انساني درس اقتصاد را فقط در سال دوم دبيرستان مي خواند و بس! و تا دو سال بعد كه كنكور مي دهد اين درس در مدارس تدريس نمي شود و به طور معمول در دبيرستان هاي دولتي نيز در سال چهارم براي اين درس برنامه يي از طرف مدرسه گذاشته نمي شود
    سال هاست كه سازمان سنجش، نگاهبان خوبي براي دانش است. اين جمله هم معناي مثبت دارد و هم معناي انتقادي. در معناي مثبت آن، سازمان سنجش نشان داده است كه در طراحي سوال هاي كنكور انرژي و دقت علمي به كار مي برد و در معناي انتقادي به اين معناست كه سازمان سنجش، بسياري از داده هايي را كه مي تواند به جامعه دبيران، مشاوران و دانش آموزان ارائه كند تا در رشد سطح دانش مفيد واقع شود، با امساك ارائه مي كند
     قاعده بر اين است كه آزمون چيزي را بسنجد كه آموزش ديده باشيم و اين يك استثنا دارد و آن هم آزمون هاي آزمايشي است. اما آزمون سراسري سال 93 در رشته علوم انساني، يك آزمون آزمايشي نيست، بلكه آزمون نهايي است و آخرين زمين بازي است كه دانش آموزان در مقطع متوسطه بازي مي كنند و مي روند كه پا در عرصه آموزش عالي بگذارند. اما نشان خواهيم داد كه انگاري، سازمان سنجش هدف هاي گوناگوني را دنبال مي كند يا بايد دنبال كند. بايد روشن حرف زد و تا جايي كه ممكن است صريح! چرا كه با رشته يي سر و كار داريم كه به اعتقاد من- و كم نيستند كساني كه همين نگرش را دارند- زيربناي توسعه است و نبايد از اين ماجرا با تعارف گذشت و به همين دليل مي خواهم از همين ابتدا با مثال هاي مشخص حرف بزنم. ابتدا يك نگاه كلي به سوال اول اقتصاد بيندازيد:

121-كدام «گزينه» مبين پاسخ درست و كامل پرسش هاي زير است؟
    
    الف) در رابطه با «واقعيت» كدام مورد نادرست است؟
    
    ب) «تفكر اسلامي» رشد و تعالي فكري و روحي انسان را «ارزش» مي داند. به اين سبب «جامعه اسلامي» بايد با صرف امكانات كافي در جهت رشد و تعالي انسان، اسباب پيشرفت او را فراهم سازد. براي تحقق اين امر لازم است:
    
    ج) اگر جامعه يي به دنبال حفظ استقلال سياسي و فرهنگي خود است بايد به: «... ... ... » به مثابه يكي از مهم ترين ابزار ها در اين مسير توجه كند.
    
    د) نياز هاي انسان از چه طريقي برطرف مي شود؟
    
    ه) كدام مورد جزو «شباهت هاي خاص» در روش مطالعه دانشمندان علوم مختلف نيست؟
    
    و) آنچه انسان در مقابل «پول» خريداري مي كند و به وسيله آن نياز هايش را برطرف مي سازد:
    1-الف) نياز هاي انسان «نامحدود» است.
    
    ب) سرمايه گذاري هاي ارزنده يي در جهت «بنياد» تاسيسات اقتصادي و صنعتي صورت گيرد.
    
    ج) استفاده گسترده از منابع و امكانات اقتصادي.
    
    د) كسب ثروت و استفاده از آن.
    
    ه) پيگيري و جست وجو و يافتن روابط «علت معلولي» بين پديده هاي مورد مطالعه.
    
    و) كالاي مصرفي است.
    
    2- الف) به يقين «ملاك بهترين بودن» آن نيست كه انسان با استفاده از منابع و امكانات بتواند سطح بالاتري از «رفاه» يا بيشترين ميزان را از «توليد» به دست آورد.
    
    ب) سرمايه گذاري هاي عظيمي براي تاسيس «نهاد هاي فرهنگي» صورت پذيرد.
    
    ج) رشد و پيشرفت اقتصادي.
    
    د) مصرف محصولات و دريافت خدمات. ه) استفاده از ابزار هاي خاص و انجام آزمايشات در فضايي خاص
    
    و) فقط در اشياي «فيزيكي» خلاصه نمي شود.

   3- الف) منابع و امكانات موجود «محدود» است.
    
    ب) با توجه به «اهداف اقتصادي اسلام» جلو افزايش بي رويه استفاده از منابع اقتصادي به طور گسترده گرفته شود.
    
    ج) استفاده از «تكنولوژي مدرن» و گسترش ارتباط علمي و فني خود با ممالك پيشرفته جهان.
    
    د) داشتن درآمد و هزينه كردن آن.
    
    ه) انجام مشاهدات و جمع آوري اطلاعات.
    
    و) خدمات است.
    
    4- الف) منابع و امكانات محدود قادر به رفع نياز هاي «نامحدود» انسان نيستند، لذا انسان ابتدا، بايد به آن گروه از نياز هاي خود كه اولويت بيشتري دارند، بپردازد.
    
    ب) تشويق و ارزش گذاري شايسته از «توليد كنندگان محصولات كشاورزي و صنعتي» براي حمايت از «اقتصاد و توليد داخلي» به عمل آيد.
    
    ج) سرمايه گذاري هاي عظيم براي تاسيس «نهاد هاي فرهنگي» در جامعه.
    
    د) كسب سود و پس انداز كردن آنها.
    
    ه) طبقه بندي و بعد ارزيابي نظريات مطرح شده.
    
    و) محصولات و مواد مختلف است.
    
    در همان بار اول كه سوال را مي بينيم با واقعيت هايي روبه رو هستيم كه نياز چنداني ندارد كه كارشناس باشيم:
    
    1-15سوال از درس اقتصاد در كنكور طرح سوال مي شود. وقت پيشنهادي براي اين درس، 10 دقيقه اعلام شده است. يعني هر سوال
    
    «40 ثانيه!»
    
    2- آيا همه سوال هاي درس اقتصاد به همين شكل، طولاني است. به آمار توجه كنيد: سوال سوم، چهار مورد را مورد پرسش قرار داده است، سوال چهارم، شش مورد: سوال پنجم، پنج مورد: سوال هفتم، سه مورد: سوال دوازدهم، در ظاهر چهار مورد ولي در واقع 11 مورد. بقيه سوال هاي گفته نشده به طور متوسط دو مورد را مورد پرسش قرار داده اند. اين 15 سوال در مجموع طي 162 سطر آمده است كه در آن 50 سوال مطرح شده و گزينه سازي شده است و اگر با اين معيار جواب دهيم دانش آموز بايد براي هر سوال از 50 سوال مورد اشاره، 12 ثانيه وقت اختصاص دهد. سوال اين است كه با چه معياري سازمان سنجش، تصور كرده است كه دانش آموزان علوم انساني توانايي اين را دارند كه بتوانند هر بخش از يك سوال را (كه در پاسخ ها براي آن گزينه سازي شده است) در 12 ثانيه پاسخ دهند؟ شايد خوانندگان اين نوشتار بگويند كه «آزمون سراسري يك آزمون رقابتي است و ايرادي ندارد كه دانش آموزان، با درصد پايين در دانشگاه ها پذيرفته شوند!» اما اين جمله ايراد دارد. يادمان نرود كه «آزمون» نبايد در نقش «برچسب زني» عمل كند و به دانش آموزان قدرت تحليل واقعي خود را ندهد. رقابتي بودن دليل مناسبي براي به هم ريختن ذهن دانش آموزان نيست، دليلي براي عدم ارائه تصوير صحيح از توانايي هايشان نيست. اين نوع سيستم به دانش آموزان برچسب مي زند: سازمان سنجش، در نقش دستگاه برچسب زني عمل مي كند. چه بسا دانش آموزاني كه براي درس اقتصاد طي يك سال وقت گذاشته اند و در انتهاي يك سال، با درصد كم- هر چند با تراز بالا- از جلسه بيرون مي آيند و اين احساس را با خود ابدي مي كنند كه نتوانستند به اندازه زحمات شان نتيجه بگيرند. استرس ناشي از پاسخگويي به 50 مورد سوال در يك درس در عرض 10 دقيقه، موجب مي شود كه بخشي از دانش آموزان به اندازه توانايي واقعي خود، نتيجه نگيرند.
    
    سابقه اين درس در دوران دبيرستان
    دانش آموز علوم انساني درس اقتصاد را فقط در سال دوم دبيرستان مي خواند و بس! و تا دو سال بعد كه كنكور مي دهد اين درس در مدارس تدريس نمي شود و به طور معمول در دبيرستان هاي دولتي نيز در سال چهارم براي اين درس برنامه يي از طرف مدرسه گذاشته نمي شود. از طرف ديگر، دانش آموزان علوم انساني در سال دوم دبيرستان با چه نوع سوال هايي در مدرسه روبه رو شده اند كه كمي تا قسمتي نزديك به اين فضا باشد؟ آيا براي پاسخگويي به اين نوع سوال ها كه در كنكور دو سال بعد خواهد آمد، كسب تجربه يي مي كنند؟ آيا با آنان بر اساس چنين روشي كار شده است؟ يك مثال از سوال هاي امتحاني يكي از مدارس را تحليل مي كنيم. به طور معمول براي درس اقتصاد در مدارس، زمان يك و نيم ساعت تخصيص داده مي شود. اين مقدار زمان براي پاسخگويي به حدود 15 سوال (به تعداد سوال هاي كنكور) است و اين 15 سوال تقريبا 30 مورد را مورد پرسش قرار مي دهند و فقط در 30 درصد سوال ها پاسخ كامل خواسته مي شود و بقيه سوال ها يا «جاي خالي» است يا «پاسخ كوتاه دهيد» و در برخي موارد «سوال هاي دو گزينه يي و چهارگزينه يي»، اما، بيايد فرض كنيم كه همانند سوال هاي كنكور امسال شامل 50 مورد است، در اين صورت با يك حساب سرانگشتي مي توان فهميد كه دانش آموزان در درس اقتصاد (كه قابل تعميم به همه درس هاي علوم انساني است) در دوران دبيرستان ياد گرفته اند كه براي هر سوال معادل 108 ثانيه وقت صرف كنند ولي در كنكور براي هر سوال 12 ثانيه زمان دارند! دانش آموز سال دوم دبيرستان چه داده هايي را در دو سال بعد از مدارس ياد گرفته است كه انتظار داريم بتواند 90 برابر سريع تر به سوال ها پاسخ بدهد؟
    
    يك موضوع ديگر: چالش حافظه در روز كنكور
    در تيپ سوال هاي كنكوري كه تاكنون توضيح داديم فقط يادگيري يك مطلب مورد سنجش قرار نمي گيرد بلكه اين نوع سوال ها، حافظه را نيز به چالش مي كشد و چالش آن عادي نيست. دانش آموزي كه فقط يك بار در طول زندگي تحصيلي قبل از دانشگاه، در يك روز تمامي دروس را امتحان مي دهد و به 280 سوال كنكور از حدود 32 كتاب درسي بايد پاسخ بدهد، سازمان سنجش يك چالش جديد به اين همه چالش قبلي نيز اضافه كرده است: «بايد ياد گرفته باشد كه از حافظه خود چند مطلب را در عرض 40 ثانيه استخراج كند و مهم تر اينكه ميان گزينه هاي شبيه، درست را تشخيص دهد، چرا كه گزينه ها با هوشمندي انتخاب شده اند.»
    
    درسي كه هر سال فاجعه مي آفريند
    متاسفم كه در اين بخش لحن تندتري نسبت به بخش قبلي دارم. چراكه الان چهار سال است كه وضع در درس فلسفه به همين منوال است و تغييري نكرده است و اصرار بر ادامه اين نوع طراحي سوال، همچنان ادامه دارد.
    
    بخشي از مباحث مطرح شده تخصصي است و نياز به اين دارد كه به كتاب فلسفه سال چهارم و سوم آشنا باشيد اما تمام سعي خودم را خواهم كرد تا جايي كه ممكن است به زباني بنويسم كه خود متن براي درك موضوع كفايت كند.
    
    به اين سوال توجه بفرماييد:
    
    252- وقتي از واقعيت يك موجود سخن مي گوييم، ... ... ...
    
    1- در قضيه ما نسبت حكميه وجود ندارد.
    
    2- ماهيت خاصي را به آن موجود نسبت مي دهيم.
    
    3- اصل واقعيت مستقل از ذهن را اثبات مي كنيم.
    
    4- ربط محمول به موضوع با نسبت حكميه انجام مي شود. پاسخ سوال در كليد اوليه سازمان سنجش، گزينه يك است. منظور از صورت سوال را با توجه به مثال هاي كتاب درسي توضيح مي دهم و سپس مي گويم كه چرا گزينه يك پاسخ درستي براي اين سوال نيست. در كتاب درسي فلسفه سال چهارم در فصل سوم آمده است: «ماه هست، ستاره هست، صنوبر هست و... در اين قضايا چه نكته يي نظر شما را جلب مي كند؟ آري در همه قضاياي ذكر شده، محمول واحد و يكسان است و موضوعات گوناگونند.»
    وقتي از واقعيت يك موجود مانند ماه حرف مي زنيم مي گوييم: ماه هست. در واقع مي توانيم اين جمله را تغيير بدهيم به «ماه وجود دارد» يا «ماه موجود است» طراح سوال فكر كرده است چون در قضيه «ماه هست» دو كلمه داريم و اولي موضوع و دومي محمول است پس، نسبت حكميه نداريم. در حالي كه اين فرض غلط است. قضيه «ماه هست» خلاصه شده قضيه «ماه موجود است» است و اين خلاصه كردن به اين معنا نيست كه نسبت حكميه نداريم. در ضمن، اگر ما در قضيه يي نسبت حكميه نداشته باشيم اساسا به آن قضيه نمي توانيم بگوييم چرا كه هر قضيه يي بايد بيانگر عناصر سه گانه «موضوع، محمول و نسبت حكميه» باشد.
    
    در واقع اين سوال، پاسخ درست ندارد.
    
    به يك سوال ديگر نيز از فلسفه چهارم توجه فرماييد:
    254- مردم مدينه جاهله چنانند كه... ...
    
    1- سلامت جسم را خير و خوبي مي شمرند و در پي آن هستند.
    
    2- اگر به سعادت دست نيابند، گمان كنند كه به بدبختي افتاده اند.
    
    3- اگر از سعادت راستين گفته شود، نظر آنان تغييري نمي كند.
    
    4- سعادت را نمي شناسند و هرگز نمي توانند آن را بشناسند.
    
    به متن كتاب درسي رجوع مي كنيم و بر اساس متن كتاب درسي سعي مي كنيم به سوال فوق جواب درست بدهيم:
    
    «فارابي مدينه جاهله را چنين توصيف مي كند: مردمش نه سعادت را مي شناسند و نه سعادت به خاطرشان خطور مي كند. چنان كه اگر ايشان را به سعادت راهنمايي كنند، بدان سوي نروند و اگر از سعادت براي آنها سخن گويند، به آن اعتقاد پيدا نكنند. از خيرات جز سلامت جسم و فراخي در تمتع لذت ها نمي شناسند و اگر به آن دست يافتند، گمان مي برند كه به سعادت رسيده اند و اگر دست نيافتند، پندارند كه در بدبختي افتاده اند.» فصل پنجم كتاب درسي فلسفه سال چهارم چاپ سال 92
    
    گزينه يك درست است چون در متن فوق آمده است كه: «از خيرات جز سلامت جسم... ... ... نمي شناسند»
    
    گزينه دو ظاهرا درست است چون گفته است كه «اگر دست نيافتند، پندارند كه در بدبختي افتاده اند.» با اين تسامح كه منظور از نوع سعادت در صورت سوال نيامده است مي توانيم اين گزينه را كامل ندانيم و در مقايسه گزينه يك و دو، جواب را فعلاگزينه يك بدانيم. گزينه سه نيز درست به نظر مي رسد چرا كه در متن داريم: «اگر از سعادت براي آنها سخن گويند، بدان اعتقاد پيدا نكنند.»گزينه چهار قيد «هرگز» دارد كه در كتاب درسي اين قيد را نمي بينيم. در واقع اگر قيد «هرگز» را درست بدانيم اين گونه نظر فارابي را تحليل كرده ايم كه او معتقد است كه افراد مدينه جاهله تحت هيچ شرايطي تغييري در آنان صورت نمي گيرد كه صحيح نبوده و غلط است. با توجه به آنچه گفتيم يا گزينه يك درست است يا گزينه سه كه البته با توجه به متن كتاب درسي، پاسخ هر دو گزينه است اما پاسخ از نظر سازمان سنجش در كليد اوليه كه ارائه شده است، گزينه سه است و از نظر متن كتاب درسي دليلي وجود ندارد كه هر دو گزينه مورد اشاره را درست ندانيم.
    
    سري به سوال هاي فلسفه سال سوم بزنيم:
    
    245- هرگاه با توجه به اينكه اكسيژن آتش را شعله ور مي كند، نتيجه بگيريم آب هم آن را شعله ور مي كند، دچار... ... ...
    
    1- مغالطه تقسيم شده ايم.
    
    2- مغالطه تركيب شده ايم.
    
    3- تمثيل نابجا شده و آب را مانند اكسيژن پنداشته ايم.
    
    4- مغالطه نشده ايم، زيرا آب گاهي آتش را شعله ور مي كند. طراح سوال در اين سوال انگاري از دانش آموزان انتظار دارد كه به مفاهيم خارج از كتاب درسي آگاه باشند. در كتاب درسي چاپ سال 91 كه منبع طرح اين سوال بايد باشد، هيچ اشاره يي به انواع مغالطه كه در كتاب هاي دانشگاهي و حوزوي داريم، نكرده است. تنها چيزي كه مي خوانيم اين است كه مغالطه مي تواند در صورت يك استدلال روي بدهد يا در ماده استدلال و از طريق اين داده ها در كتاب درسي اساسا نمي توان به پاسخ گزينه دو رسيد كه سازمان سنجش در كليد اوليه خود در سايت مربوطه اعلام كرده است.
    
    اين سوال را بهانه مي كنم و يك نكته ظريف را خدمت خوانندگان نوشتار بگويم:
    روزهاي نزديك به كنكور سراسري امسال جناب آقاي توكلي- مشاور عالي رياست و سخنگوي سازمان سنجش كشور- اعلام كردند:
    
    «سوالات امسال به صورت مفهومي تنظيم شده است اما مفهومي بودن آن به معني دشوار بودن نيست.» و نيز فرمودند: «سوالات آزمون امسال همانند سال گذشته به صورت تستي است و اگر داوطلبان منابع خود را با دقت مطالعه كرده باشند مي توانند به سوالات پاسخ دهد.» از اين جملات چند نتيجه مي توان گرفت:
    
    1- سازمان سنجش، سوال هاي تستي مفهومي را در دستور كار خود براي طراحي سوال ها قرار داده است.
    
    2- منابعي كه با مطالعه آنها به صورت دقيق، مي توانيم به اين سوال ها پاسخ دهيم، همان «منابع خود» هستند كه در متن آمده است و اشاره به كتاب هاي درسي دارد كه هر ساله سازمان سنجش در سايت رسمي خود، آنها را با سال چاپ كتاب هاي درسي اعلام مي كند.
    
    با توجه به سخنان جناب توكلي مي توان گفت كه سوال 245 كنكور، خارج از منابع مورد اشاره است و الزامي نيست كه دانش آموزان براي پاسخگويي به سوال هاي كنكور سراغ كتاب هاي مانند منطق مظفر، يا منطق خوانساري يا منطق اژه يي بروند و اين اشتباهي است كه از جانب طراح سوال، صورت گرفته است و اميدواريم كه سازمان سنجش اين سوال را حذف كند.
    
    يك سوال ديگر براي تكميل موضوع مورد بحث:
    249- نظر افلاطون درباره مفهوم كلي اين بود كه... ... ...
    
    1- از موجودي يگانه و واقعي حكايت مي كند.
    
    2- وجه مشترك مصاديق جزيي خود است.
    
    3- در خارج افراد متعددي را دربرمي گيرد.
    
    4- انسان در اين جهان قادر به درك آن نيست.
    
    پاسخ اين سوال گزينه يك اعلام شده است. نكته مهمي كه در اين سوال، طراح يا طراحان محترم دقّت نكرده اند تفاوت ميان واژه «واقعيت» و «حقيقت» است. در كتاب درسي صفحه 46 (همان) اشاره شده است كه: «از ديد افلاطون، همه تصورات كلي از قبيل عدالت، زيبايي، نيكي و... داراي مرجع حقيقي هستند كه آنها را بايد در عالم مُثُل سراغ گرفت.» دقت كنيد كه كتاب درسي واژه حقيقت را به كار مي برد نه واقعيت را! دقت بر مفاهيم مورد نظر اساس درك ديدگاه افلاطون در زمينه عالم مُثل است. مفروض دانستن اينكه افلاطون معتقد است كه مفاهيم كلي، امري واقعي هستند نشان دهنده اين است كه ديدگاه افلاطون را درك نكرده ايم. به هر حال اگر در مورد افلاطون مطالبي غير از آنچه در كتاب درسي آمده است، نخوانده باشيم بر اساس مطالب كتاب درسي گزينه يك پاسخ سوال نخواهد بود و اين سوال، پاسخ درستي ندارد.
    
    يك سوال ديگر:
    248- درباره گفت وگوهاي سقراطي، كدام عبارت درست نيست؟
    
    1- با تكيه به دانسته هاي مخاطب آغاز مي شد.
    
    2- مي آموخت كه چگونه مي توان درست انديشيد.
    
    3- عمق ناداني مخاطب را به او نشان مي داد.
    
    4- تعريف ثابت اشيا را به مخاطب مي آموخت.
    
    پاسخ اين سوال، در كليد اوليه سازمان سنجش، گزينه چهار اعلام شده است. گزينه چهار را آناليز مي كنيم: آيا سقراط در مورد «تعريف» سخن نگفته است كه به استناد كتاب درسي در صفحه 37 فلسفه سال سوم چاپ 91، مي خوانيم: «سقراط در بحث هاي فلسفي خود مي كوشيد تا از امور گوناگون تعريف ثابت و درستي به دست دهد.» پس در مورد تعريف سخن گفته است. آيا در مورد تعريف «ثابت» اشيا سخن نگفته است كه در همان متن فوق مي بينيم كه در مورد تعريف «ثابت» سخن گفته است. آيا آن را به مخاطب خود نياموخته است؟ در كتاب درسي در همان صفحه اين متن را مي خوانيم: «در آثار سقراط كه به قلم افلاطون نگاشته شده با بحث هاي شيريني مواجه مي شويم كه در آنها سقراط سعي مي كند تا اموري مانند، شجاعت، عدالت، دوستي، فضيلت، زيبايي و... بپردازد.» پس سقراط اموري مانند آنچه در بالاگفتيم را تعريف كرده است. آيا اين جمله مي خواهد بگويد كه سقراط اين موضوع را به مخاطب ياد داد كه اشيا تعريف ثابت دارند نه اينكه اشيا را تعريف كند؟ بله! حتما سقراط قصدش همين بود كه بگويد اشيا داراي تعاريف ثابتي هستند و براي اين كار نيز در مكالمات خود به قلم افلاطون همين موضوع را با مثال هاي مختلف نشان داده است. واقعيت اين است كه اين گزينه اگر مي خواست «درباره گفت وگوهاي سقراطي» كه در صورت سوال آمده است، صدق كند بايد گفته مي شد كه «تعريف ثابت داشتن اشيا را به مخاطب مي آموخت» يعني يك كلمه بايد اضافه مي كرد و چون اين كلمه اضافه نشده است پس اين گزينه اشاره به صورت سوال ندارد و جواب سازمان سنجش نيز درست است. پس چرا اين سوال خوب را به عنوان يك مثال ديگر بررسي كرده ام؟ به اين دليل كه بگويم كه اكثر سوال هاي دروس اختصاصي كنكور علوم انساني سال 93، بسيار خوب طراحي شده اند به جز تعداد معدودي كه در اين نوشتار بخشي از آن آمده است. سال هاست كه سازمان سنجش، نگاهبان خوبي براي دانش است. اين جمله هم معناي مثبت دارد و هم معناي انتقادي. در معناي مثبت آن، سازمان سنجش نشان داده است كه در طراحي سوال هاي كنكور انرژي و دقت علمي به كار مي برد و در معناي انتقادي به اين معناست كه سازمان سنجش، بسياري از داده هايي را كه مي تواند به جامعه دبيران، مشاوران و دانش آموزان ارائه كند تا در رشد سطح دانش مفيد واقع شود، با امساك ارائه مي كند. دانش را در نزد خود محفوظ دانستن خلاف روحيه علمي است. سازمان سنجش بعد از اينكه كليد اوليه را ارائه مي كند ديگر پاسخگو نيست. اعلام نمي كند كه كدام سوال ها در بررسي مجدد، رفع ايراد شده اند و كدام سوال ها همچنان كليد قبلي را تاييد مي كنند. تغييراتي كه در كليد سوال ها احتمالاانجام مي شود، اعلام نمي شود و جامعه علمي از ديدگاه اين سازمان محترم اطلاع پيدا نمي كند و هيچ وقت نمي فهمد كه منظور اصلي طراحان سوال از سوال هاي مطروحه چه بوده است و باز تكرار مي كنيم كه اين نگرش، مخالف روحيه علمي است. موضوع ديگر اينكه سازمان سنجش در برخي موارد عاملي براي سنجش يادگرفته هاي دانش آموزان در دوره دبيرستان نيست، بلكه به طور ضمني انتظار دارد كه دانش آموزان داراي توانايي هاي بيشتري از آنچه در مدرسه ياد گرفته اند، داشته باشند. (جهت يادآوري ابتداي اين نوشتار را در مورد زمان پاسخگويي به سوال هاي اقتصاد مطالعه فرماييد) موضوع بعدي اينكه سازمان سنجش با طراحي سوال هاي مفهومي دانش يادداده شده توسط سيستم آموزشي آموزش و پرورش را به چالش مي كشد بي آنكه در اين راستا، قدمي براي حل بردارد. انگاري رويكرد سازمان سنجش، رويكردي فرامدرسه يي است. از سازماني با آن همه توانايي انتظار مي رود، نگرش خود را از سوال هاي مفهومي براي مديران ارشد آموزش و پرورش طرح كند تا آنان نيز به كمك سرگروه هاي آموزشي در مناطق مختلف آموزش و پرورش به دبيران، طراحي سوال هاي مفهومي را آموزش دهند يا اينكه حداقل جزواتي منتشر كند و اين موضوع را به تشريح و با مثال هاي مختلف بيان كند. چراكه بيان اين موضوع كه «سوال هاي امسال مفهومي هستند» يك جمله خبري مفهوم نيست. تعريف سوال مفهومي چيست؟ و نقطه مقابل سوال مفهومي كدام است؟ اين سوال ها، پاسخ هاي دقيقي طلب مي كنند. جايگاه مهم سازمان سنجش در حلقه ميان آموزش دبيرستاني و آموزش دانشگاهي اين وظيفه را بر دوش اين سازمان سنگين تر مي كند و اميدواريم در اين راستا قدم هاي مهمي برداشته شود و در پايان با اشاره به اينكه اميدواريم تحليل هاي آماري (نه ارائه داده هاي آماري) در زمينه پاسخگويي دانش آموزان به سوال هاي كنكور، با سرعت بيشتري در اختيار علاقه مندان و پژوهندگان قرار داده شود.
  

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

نظرات ارسال شده

انگیزه داشته باشید

نتیجه تصویری برای عکس انگیزشی

گروه آموزشی گام نو

گام نو

اهدافتان را تا موقعی که به آن نرسیده اید به کسی نگویید

درباره ما

گروه آموزشی تحصیلی گام نو | gamenov.ir
مثل بادبادک باش... با اینکه میدونه زندگیش به نخی بنده ، بازم تو آسمون می رقصه و می خنده ...!!! همیشه بخند و نگران نباش بدون که نخ زندگیت دست خداست... اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ خدايا مرا بيرون آور از تاريكى‏هاى‏ وهم،و به نور فهم گرامى‏ام بدار،خدايا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا،و خزانه‏هاى علومت را بر ما باز كن به مهربانى‏ات اى مهربان‏ترين مهربانان.

پیوندهای روزانه

نظرسنجی

مطالب مورد نیاز شما کدام است ؟